Informacje dla kobiet karmiących

Informacje dla kobiet karmiących

Okres laktacji obok okresu ciąży to najczęściej poruszane tematy w gabinecie stomatologicznym. Nic dziwnego skoro nie wiemy – jakie procedury stomatologiczne mogą być w tych okresach wykonane aby nie zaszkodziły dziecku? Okres ciąży został przeze mnie szczegółowo opisany w CZĘŚCI PIERWSZEJ. Okres laktacji to okres kiedy możemy wykonywać już wszystkie procedury w gabinecie łącznie z rtg i trudniejszymi zabiegami, które często ze względu na okres ciąży były odraczane. Na tych ostatnich skupimy uwagę przez DWA KOMPONENTY które mają wpływ pośredni ( odwracalny i działający tylko przez pewien czas) na dziecko — a mianowicie przez stres i znieczulenie miejscowe podane mamie. STRES wpływa głównie podczas ciąży, gdyż gwałtownie rośnie poziom adrenaliny we krwi kobiety, która obkurcza jej naczynia krwionośne – w tym macicy i pępowiny. Drugi to ZNIECZULENIE MIEJSCOWE. Powszechnie stosowane znieczulenia to lidokaina i artykaina. Należy wybrać artykainę, która jest silniejsza i podajemy jej po prostu mniej, a jej rozpad odbywa się szybko i głównie we krwi, śladowe ilości w wątrobie (okres półtrwania artykainy wynosi do pół godziny, w odróżnieniu od lidokainy – aż do 2 godzin). Nie stwierdzono jej zaznaczam BEZPOŚREDNIEGO wpływu na dziecko karmione ani płód (aczkolwiek w razie konieczności zaleca się podawanie jej po okresie organogenezy czyli po pierwszym trymestrze ciąży podobnie jak leki). POŚREDNI wpływ każdej substancji przenikającej do krwi zawsze istnieje, aczkolwiek nie zanotowano wystąpienia działań niepożądanych i tym samym nie wprowadzono przeciwwskazań do zastosowani w ciąży oraz laktacji.

UWAGA!

Pamiętajmy zawsze przed wizytą można odciągnąć pokarm i podawać dziecku przez pierwsze kilka godzin po wizycie. Jak również, iż leczenie ostrych i przewlekłych stanów zapalnych oraz potencjalnych ogniska zakażenia w jamie ustnej (jak martwe zęby czy korzenie, zęby bolące z toczącym się stanem zapalnym) jest najważniejsze, z punktu eliminacji bakterii i ich toksyn krążących po organizmie. Zawsze podanie znieczulenia należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Reasumując przytaczam właściwości farmakologiczne środków występujących w znieczuleniach:

W odniesieniu do kobiet w ciąży czy laktacji należy brać pod uwagę następujące parametry środków do znieczuleń stomatologicznych. Pierwszy to filtracja — jaki procent cząsteczek leku jest w stanie penetrować z krwiobiegu matki przez barierę łożyskową do krwi dziecka. Najwyższy stopień