Informacje dotyczące higieny jamy ustnej dziecka do pierwszego ząbka

Informacje dotyczące higieny jamy ustnej dziecka do pierwszego ząbka

To najczęściej zadawane pytanie „świeżo upieczonych mam”. Zanim pojawi się pierwszy ząbek kontrolujemy stan dziąseł i całej jamy ustnej dziecka. Zwracamy uwagę na ewentualne nadżerki, biały lub żółty nalot, a także obrzęk i zaczerwienienie. Te wszystkie objawy mogą świadczyć o zakażeniach zarówno bakteryjnych, grzybiczych jak i wirusowych oraz wymagają konsultacji i ewentualnego leczenia stomatologicznego.

Priorytetem dla rodziców jest profilaktyka. Odpowiednia higiena jest najważniejsza, mając na uwadze, iż przyjmowany przez dziecko pokarm stanowi pożywkę dla bakterii a jego zaleganiu sprzyja słabsze oczyszczanie się jamy ustnej, związane z niewykształconym odruchem prawidłowego połykania.

Jednym z częstszych problemów dotykających niemowlę są pleśniawki – manifestujące się najczęściej jako białawe plamki na powierzchni języka i policzków. To niegroźna infekcja drożdżakami w wyniku osłabionej odporności, zaburzeń hormonalnych, a także po przebytej lekoterapii (szczególnie antybiotykoterapii). Uwaga! Mogą rozprzestrzeniać się na całą jamę ustną a także zakażać brodawki sutkowe karmiących mam.

W chwili przyjścia na świat dziecka – jego jama ustna jest prawie jałowa i dopiero z czasem, stopniowo zasiedlana przez florę specyficzną dla danego etapu jego rozwoju (np. flora specyficzna dla jamy ustnej bezzębnej niemowlęcia, uzębienia mlecznego, mieszanego stałego itd.). Pamiętajmy – całując dziecko w usta, kontaktując bezpośrednio ze zwierzętami i „niehigienicznymi” przedmiotami zaburzamy tę fizjologiczną równowagę i narażamy na zakażenie patogennymi dla dziecka szczepami drobnoustrojów. Drodzy rodzice higiena smoczka, rąk, przedmiotów i powierzchni najbliższego otoczenia dziecka powinna być dla Was standardem.

Jeżeli chodzi o pielęgnacje samej jamy ustnej dziecka można zaopatrzyć się w specjalne nakładki na palec lub jałowe gaziki w aptece. Gazik moczymy w przegotowanej, wystudzonej wodzie, odciskamy i nawijamy na palec (są także dostępne w aptekach specjalne płyny do płukania jamy ustnej niemowlęcia a także zioła, lecz ich bezpieczeństwo i skuteczność zawsze konsultujemy ze stomatologiem). Oczyszczanie jamy ustnej stosujemy po każdym posiłku,zwracając uwagę na dziąsła i nie zapominając o powierzchni języka.