To najczęściej zadawane pytanie „świeżo upieczonych mam”. Zanim pojawi się pierwszy ząbek kontrolujemy stan dziąseł i całej jamy ustnej dziecka. Zwracamy uwagę na ewentualne nadżerki, biały lub żółty nalot, a także obrzęk i zaczerwienienie. Te wszystkie objawy mogą świadczyć o zakażeniach zarówno bakteryjnych, grzybiczych jak i wirusowych oraz wymagają konsultacji i ewentualnego leczenia stomatologicznego.
Priorytetem dla rodziców jest profilaktyka. Odpowiednia higiena jest najważniejsza, mając na uwadze, iż przyjmowany przez dziecko pokarm stanowi pożywkę dla bakterii a jego zaleganiu sprzyja słabsze oczyszczanie się jamy ustnej, związane z niewykształconym odruchem prawidłowego połykania.
Jednym z częstszych problemów dotykających niemowlę są pleśniawki – manifestujące się najczęściej jako białawe plamki na powierzchni języka i policzków. To niegroźna infekcja drożdżakami w wyniku osłabionej odporności, zaburzeń hormonalnych, a także po przebytej lekoterapii (szczególnie antybiotykoterapii). Uwaga! Mogą rozprzestrzeniać się na całą jamę ustną a także zakażać brodawki sutkowe karmiących mam.
W chwili przyjścia na świat dziecka – jego jama ustna jest prawie jałowa i dopiero z czasem, stopniowo zasiedlana przez florę specyficzną dla danego etapu jego rozwoju (np. flora specyficzna dla jamy ustnej bezzębnej niemowlęcia, uzębienia mlecznego, mieszanego stałego itd.). Pamiętajmy – całując dziecko w usta, kontaktując bezpośrednio ze zwierzętami i „niehigienicznymi” przedmiotami zaburzamy tę fizjologiczną równowagę i narażamy na zakażenie patogennymi dla dziecka szczepami drobnoustrojów. Drodzy rodzice higiena smoczka, rąk, przedmiotów i powierzchni najbliższego otoczenia dziecka powinna być dla Was standardem.
Jeżeli chodzi o pielęgnacje samej jamy ustnej dziecka można zaopatrzyć się w specjalne nakładki na palec lub jałowe gaziki w aptece. Gazik moczymy w przegotowanej, wystudzonej wodzie, odciskamy i nawijamy na palec (są także dostępne w aptekach specjalne płyny do płukania jamy ustnej niemowlęcia a także zioła, lecz ich bezpieczeństwo i skuteczność zawsze konsultujemy ze stomatologiem). Oczyszczanie jamy ustnej stosujemy po każdym posiłku,zwracając uwagę na dziąsła i nie zapominając o powierzchni języka.