Leczenie Chorób dziąseł Periodontologia
Chorzów | Śląsk

Klinika Uśmiechu Stomatolog Chorzów / Leczenie Chorób dziąseł Periodontologia
Leczenie chorób dziąseł Periodontologia

Stomatologia

Leczenie chorób dziąseł – Periodontologia

Ta dziedzina stomatologii zajmuje się profilaktyką i leczeniem przyzębia, czyli tkanek otaczających ząb tj: dziąsło, kość okolicy zębodołu, ozębna ( przestrzeń z siecią włókien kolagenowych za pomocą których ząb zamocowany jest w zębodole) oraz zewnętrzna powierzchnia korzenia zęba.

 

Negatywny wpływ na te wszystkie struktury mają:

przede wszystkim bakterie i inne drobnoustroje (wirusy i grzyby)
ogólny zły stan higieny jamy ustnej (obecność płytki nazębnej, kamienia)
także inne czynniki miejscowe : nieprawidłowy zgryz, zmniejszone wydzielanie śliny,itp.,
oraz ogólne: zmniejszenie odporności organizmu z powodu lekoterapii, chorób ogólnych, zaburzeń hormonalnych i metabolicznych, nieprawidłowego odżywiania czy szkodliwych nałogów (picie alkoholu czy palenie papierosów), a także fizjologiczne procesy zwane starczym zanikiem przyzębia.

Objawia się on:

stanami zapalnymi dziąseł, szczególnie u osób młodych, zdrowych z racji zaniedbań higienicznych (nieusuwanie płytki nazębnej i kamienia) – najpierw krwawieniem, a później coraz większym bólem, obrzękiem, zaczerwienieniem i ogólnym dyskomfortem.
stanami zapalnymi (całego) przyzębia, szczególnie u osób w średnim wieku, starszych ale nawet u młodych – jako następstwo:
poważnych zaniedbań higienicznych i drugie (znacznie groźniejsze stadium stanów zapalnych dziąseł), kiedy obficie zalegająca płytka nazębna i kamień powodują degenarację – niszczenie i zanik: dziąsła (powstawanie głębokich kieszeni), włókien kolagenowych utrzymujących ząb w zębodole i kości. Dochodzi wówczas do rozchwiania zęba w zębodole i nawet jego wypadnięcia w przypadku nie podjęcia leczenia – tą chorobę nazywamy PARADONTOZĄ.

Leczenie paradontozy polega na:

  1. polepszeniu higieny (stałym i dokładnym usuwaniu płytki i kamienia nazębnego)
  2. ustabilizowaniu rozchwianych zębów ( tzw szynowaniu)
  3. wykonania zabiegów z zakresu chirurgii periodontologicznej tj:
kiretaż (czyszczenie kieszonek przyzębnych, powierzchni korzenia)
operacja płatowa,
regeneracja kości ( stosowanie preparatów kościozatępczych celem odbudowy zniszczonej tkanki)

Ponadto periodontologia zajmuje się innymi problemami t.j:

pokrywaniem pojedynczych i mnogich recesji

– ubytków dziąsła w okolicy zęba np. na skutek wady zgryzu i nieprawidłowego ustawienia zęba. Wykonuje się wówczas przeszczepy tkanki np. z podniebienia pacjenta

podcinaniem

patologicznych – niszczących dziąsło przyczepów wędzidełka warg i języka wydłużaniem klinicznym korony zęba celem pozyskania większej ilości jego tkanki przed założeniem korony protetycznej itp.

przygotowanie dziąsła i kości przed i w trakcie implantacji

Periodontologia jest ściśle związana z dziedzinami takimi jak ortodoncja i chirurgia stomatologiczna, szczególnie implantologia – pamiętajmy iż często przed wszczepieniem implantów okazuje się, że mamy niewystarczającą ilość i jakość tkanki kostnej i wskazane jest wcześniejsze jej przygotowanie czyli pozyskanie odpowiedniego tzw. łoża dla implantu.

Przyjmujemy najtrudniejsze przypadki, często kierowane z innych gabinetów stomatologicznych. Serdecznie zapraszamy do współpracy w zakresie periodontologii również inne gabinety stomatologiczne