Dzień Dobry,
Starcie zębów to powszechny problem pacjentów. Wyróżniamy dwa typy starcia zębów – fizjologiczne związane ze zużyciem zębów z wiekiem oraz patologiczne związane z różnymi czynnikami dodatkowymi. Istnieje także podział na niepróchnicowe, przewlekłe procesy destrukcyjne, prowadzące do zużycia zębów tj:
- abrazja – proces mechaniczny zw z ciałem obcym np niewłaściwą szczoteczką do zębów jak i techniką szczotkowania
- atrycja – proces mechniczny dotyczący niewłaściwego kontaktu ząb-ząb
- abfrakcja – jw związany ze zgięciem zęba w następstwie escentrycznych sił okluzyjnych (nieprawidłowości w zwarciu)
- demastykacja – jw związany z interakcją pożywienia z zębami
- erozja – proces chemiczny zw z rozpuszczeniem powierzchni zębów (np przy nadmiernym spożyciu produktów kwaśnych)
Postępowanie po ustaleniu rozpoznania ubytku twardych tkanek zęba dzieli się na etapy:
- Ustalenie głównej przyczyny/przyczyn
- Eliminacja ww tj:
a) niekorzystnych sił mechanicznych w zwarciu (wady zgryzu, parafunkcje, przedwczesne kontakty itp czyli przywrócenie prawidłowego zwarcia i kontaktów zębów podczas żucia)
b) nieprawidłowych nawyków higienicznych (niewłaściwa szczoteczka, przybory i technika oczyszczania zębów)
c) nieprawidłowych zachowań dietetycznych - Odbudowa utraconych struktur zęba – wypełnienia, licówki kompozytowe i porcelanowe oraz korony w przypadku dużej utraty tkanki zęba/ów.
Niestety często pkt 2 to długie, kosztowne i wielospecjalistyczne procedury na które pacjent nie wyraża zgody. Wówczas można zastosować licówki kompozytowe jako najmniej inwazyjne, poprawiające estetykę, ale nie usuwające przyczyny! Takie odbudowy zębów utrzymują sie krócej i są narażone na kolejne urazy związane z nieusunięciem traumatyzującej przyczyny.
Przed założeniem licówek zalecam każdorazowo w razie wskazań leczenie ortodontyczne, protetyczne czy implantoprotetyczne prowadzace do przywrócenia ciągłości łuków zębowych i prawidłowego zgryzu oraz czynności żucia.
Pozdrawiam,
lek. dent. Kamila Wróblińska-Lewkowicz