Osocze Bogatopłytkowe
Chorzów | Śląsk

osocze bogatoplytkowe

Medycyna estetyczna

Osocze bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe (ang. PRP – Platelet Rich Plasma), tzw. wampirzy lifting jest preparatem powstałym na skutek obróbki krwi własnej pacjenta. To autologiczny preparat krwiopochodny, w którym znajdują się skoncentrowane płytki krwi zawieszone w małej objętości osocza. Osocze bogatopłytkowe może zawierać od 2 do 9 razy więcej płytek w jednostce objętości niż krew fizjologiczna Krew i produkty krwiopochodne są wykorzystywane od wielu lat w medycynie, również estetycznej.

Wskazania do zabiegu osoczem bogatopłytkowym:

Zniwelowanie pierwszych oznak starzenia się skóry (zmarszczki, fałdy, zapadnięta skóra, zmniejszona gęstość skóry)

Zmęczenie skóry, brak napięcia, utratę blasku, wiotkość
Łysienie typu męskiego
Przyspieszony proces gojenia (również po innych zabiegach np. lasetoterapii)
remodelowanie włókien kolagenowych
blizny
cellulit
rozstępy
Efekty, w postaci widocznej regeneracji i poprawy wyglądu skóry, a także zmniejszenia zmian skórnych, widoczne są już po pierwszym zabiegu. Zaleca się jednak wykonanie serii 2-3 zabiegów (w odstępie ok 3-4 tygodni) co ma na celu wzmocnienie efektów po zabiegowych oraz utrzymanie regeneracji przez długi czas.

Przeciwwskazania do zabiegu osoczem bogatopłytkowym:

choroby krwi
choroby nowotworowe;
ciąża i okres karmienia piersią;
przyjmowanie leków wydłużających czas krwawienia (np. aspiryna)

Zabieg

Kwalifikacja

Ostateczną kwalifikacje dokonuje lekarz przed zabiegiem.

Procedura

Zabieg trwa ok. 30-45 minut. Zabieg rozpoczyna się od pobrania krwi w sposób jałowy, z kończyny górnej, najczęściej żyły łokciowej. Krew jest pobierana do specjalnych probówek, zawierających antykoagulant, aby uniknąć stworzenia skrzepów, następnie probówki z krwią pacjenta poddaje się wirowaniu w wirówce, dzięki czemu osocze i płytki krwi oddzielają się od pozostałych elementów morfotycznych. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym powierzchniowym (krem znieczulający).

Przygotowanie

Zabieg poprzedza konsultacja lekarska i szczegółowy wywiad medyczny. Zabieg nie wymaga wielu przygotowań. 24 godziny przed zabiegiem nie spożywaj alkoholu, kofeiny i środków odurzających.

Zalecenia

  • Przez ok. 12 godzin po zabiegu nie powinno się nakładać makijażu
  • Przez okres wskazany przez lekarza należy unikać korzystania z sauny, solarium i opalania się na słońcu.
  • Należy stosować kremy ochronne z filtrem SPF 30 lub SPF 50
Czas rekonwalescencji, jest uzależniony od indywidualnych predyspozycji organizmu. Zawsze trzeba jednak pamiętać o tym, aby przestrzegać zaleceń lekarza, który przeprowadził zabieg.