Stomatolog Dziecięcy
Chorzów | Śląsk

stomatolog dzieciecy chorzow

Stomatologia

Stomatolog dziecięcy

Stomatologia dziecięca to bardzo ważna specjalizacja mająca na celu szerzenie profilaktyki i w razie potrzeby leczenie u dzieci i młodzieży. Grupa naszych najmłodszych pacjentów jest dla Nas bardzo ważna, gdyż Nasza działalność w tym właśnie okresie zarówno profilaktyczna jak i związana ze wczesnym leczeniem, rzutuje na stan zdrowia jamy ustnej, prawidłowy rozwój zgryzu i komfort psychiczny pacjenta na całe życie. Zdrowe, proste ząbki to gwarancja sukcesu zarówno rodziców jak i dobre samopoczucie dzieciaków! Niestety większość zaniedbań o przykrych konsekwencjach mamy w wyniku negatywnego nastawienia do leczenia, gdy wizyta u stomatologa nie kojarzy się z bólem, stresem i , bądź wcale się na nią nie zgłaszamy…

Dlatego Klinika Uśmiechu dołożyła wszelkich starań aby to zmienić! Zaadaptowaliśmy Nasz Gabinet specjalnie dla dzieci i młodzieży. Już podczas oczekiwania na wizytę dziecko może poczuć się swobodnie korzystając z kącika zabaw, gdzie powstają „Nasze Prace” (które później są zamieszczane na Naszej stronie), gdzie mamy do dyspozycji ciekawe książeczki, klocki i tablicę do rysowania kredą, a także możliwość oglądania bajek w TV. Również w Gabinecie panuje przyjazna atmosfera, a wieloletnie doświadczenie lekarzy i odpowiednie wyposażenie tj. specjalne znieczulenie dla dzieci, gaz rozweselający czy kolorowe wypełnienia, pozwalają przeprowadzić wizytę zupełnie bezstresowo. Po zakończeniu wizyty u stomatologa dziecięcego każdy dzielny pacjent zostaje wyróżniony i nagrodzony w rejestracji. Dzięki temu rodzice i dzieci czują się u Nas bezpiecznie i komfortowo, zgłaszają się regularnie na wizyty co procentuję pięknym uśmiechem i Naszą satysfakcją.

A teraz opis kilku zabiegów profilaktycznych i leczniczych które wykonujemy u dzieci, bądź młodzieży:

jest nieinwazyjnym zabiegiem profilaktycznym, często wykonywanym u dzieci i młodzieży, który sprawia że zęby są znacznie bardziej odporne. Polega na zastosowaniu na wcześniej oczyszczone uzębienie, profesjonalnego preparatu zawierającego fluor w stężeniu dużo wyższym niż ten zawarty w preparatach stosowanych w domu, bądź preparatu „sztuczne szkliwo”, zawierającego tzw. hydroksyapatyt – naturalną składową struktury szkliwa zębów.

Preparaty te mogą występować w różnej postaci żelu, lakieru czy pianki i dobierane są do indywidualnych preferencji pacjenta (mogą to być w ulubionym smaku np. truskawkowym czy malinowym). Stosowane w zależności od zapotrzebowania raz na pół roku, raz na rok, po uwzględnieniu przez lekarza przeciwwskazań tj. duża zawartość fluoru na danym obszarze w wodzie pitnej czy przyjmowanie tabletek z fluorem oraz innych o czym powinno poinformować się na wizycie.

Zasada działania fluoru polega na jego wbudowywanie się w strukturę szkliwa i tworzeniu hydroksyapatytów które są wyjątkowo odporne na działanie bakterii. Proces ten nazywamy remineralizacją, dzięki której szkliwo zostaje wzmocnione, a początkowe ubytki uzupełnione więc początkowe zmiany próchnicowe cofnięte.

Ten zabieg profilaktyczny powinno wykonywać się u dzieci w wieku 5 – 7 lat na zębach szóstych, w wieku 11 – 13 lat na zębach siódmych, a można w każdym wieku na zębach stałych przedtrzonowych i trzonowych celem ich zabezpieczenia przed rozwojem próchnicy. Warunkiem jest tutaj, aby zęby były wolne od próchnicy, a w przypadku dzieci całkowicie wyrznięte.

Dlaczego jest to zabieg szczególnie ważny u dzieci i młodzieży?

Odpowiedź brzmi: ponieważ świeżo wyrznięte zęby szóste i siódme są:

  • słabo zmineralizowane a więc mało odporne na próchnicę,
  • zlokalizowane z tyłu łuku zębowego gdzie dziecko często omija je podczas codziennej higieny i nie doczyszcza ich powierzchni,
  • mają nierówną, pokrytą licznymi bruzdami powierzchnię, sprzyjającą zaleganiu na niej resztek pokarmowych i rozwojowi bakterii, oraz cienką warstwę mocniejszego szkliwa, a grubszą słabszej zębiny przez co proces próchnicowy łatwo się szerzy,
  • także wysoką lokalizację miazgi czyli nerwu zębowego przez co łatwo może dojść do jego nieodwracalnego stanu zapalnego, bólu i potrzeby leczenia kanałowego, a przy bardzo dużym zaawansowaniu procesu nawet do jego usunięcia.
to zabieg leczniczy polegający na przesycaniu próchnicowo zniszczonej tkanki zęba specjalnymi płynami – azotanem srebra i jego strącalnikiem.

Ma na celu wytrącenie na powierzchni zębów jonów srebra działających przeciwbakteryjnie i utwardzająco na rozmiękłą i zniszczoną tkankę. Stosowano w przypadku rozległej, ostrej postaci próchnicy (obejmującej większą część powierzchni zęba), kiedy nie ma już możliwości mechanicznego opracowania i założenia wypełnienia zęba mlecznego. Procedura zbiegu jest prosta i nieinwazyjna. Lekarz aplikuje preparat 3 razy co tydzień i ponawia zabieg po 3 miesiącach zalecając reżim higieniczny w domu.

w leczeniu próchnicy zębów mlecznych stosujemy wypełnienia glass – jonomerowe i kompomerowe, które dodatkowo uwalniają jony fluoru działając remineralizująco i wzmacniająco na słabą (nisko zmineralizowaną) tkanką zęba mlecznego. Nasz mały pacjent może wybrać u stomatologa białe lub kolorowe wypełnienie. Kolorowe wypełnienia stanowią atrakcję i powodują, że dziecko przychodzi chętniej na następną wizytę, kiedy może pochwalić się orginalnym kolorem plomby rodzinie czy wśród rówieśników. W razie potrzeby przy próchnicy, czy usuwaniu ząbka stosujemy gaz rozweselający i specjalne znieczulenia dla dzieci w postaci smakowego żelu, sprayu, czy z kolorową nakładką zasłaniającą igłę aby zminimalizować ból i stres.

Szanowni rodzice pamiętajmy że zęby mleczne należy leczyć! Zaniedbanie nieleczenia skutkuje bolesnymi i niebezpiecznymi stanami zapalnymi zębów i przyzębia, a przedwczesna utrata zęba mlecznego – wadą zgryzu.

będący mieszaniną podtlenku azotu i tlenu, wywołuje stan fizycznego odprężenia i uspokojenia oraz przyjemnego oszołomienia przy zachowaniu podstawowych odruchów i świadomości. Łatwy w użyciu poprzez założenie na nos pachnącej maseczki, o owocowym zapachu do wyboru i wdychanie bezwonnego gazu z tlenem. Bezpieczny bo przestaje działać po kilku minutach od momentu ustania wdychania.

Może być stosowany:

  • u dzieci, młodzieży i osób dorosłych,
  • u osób z astmą i padaczką – zmniejsza ryzyko wystąpienia ataku w trakcie wizyty spowodowanego stresem,
  • u osób z chorobami serca i nadciśnieniem – zapobiega wzrostowi ciśnienia krwi bo zmniejsza lęk i stres,
  • u chorych na hemofilią bo zwiększa bezpieczeństwo zabiegu.

Przygotowanie się do wizyty na której będziemy korzystać z podtlenku azotu polega na przestrzeganiu zakazu spożywania posiłku na 3 godziny przed zabiegiem. Metoda uważana za bezpieczną i skuteczną w znoszeniu bólu w trakcie wizyty. Pozwala na całkowite wyeliminowanie lęku i stresu w trakcie zabiegu. Pacjent pamięta miłe doznania, a nawet ciekawe wyobrażenia związane z działaniem tlenku azotu. Wychodzi odprężony, z wyraźnie poprawionym samopoczuciem.

Wychodząc naprzeciw wzrastającej świadomości rodziców, chęci współpracy i konkretnej realizacji planu profilaktyki i leczenia jamy ustnej swoich dzieci opracowaliśmy „Książeczkę higieny i leczenia jamy ustnej dzieci i młodzieży w Klinice Uśmiechu” tzw. „Paszport zdrowego uśmiechu” 🙂 w którym planujemy leczenie Twojego dziecka od pierwszej wizyty do 18 roku życia.

Pamiętajmy że pierwsza wizyta powinna odbyć się w momencie ząbkowania, (czyli ukazania się pierwszego zęba dziecka), kiedy lekarz pouczy rodziców odnośnie higieny, odżywiania, karmienia i eliminacji szkodliwych nawyków. Kolejne wizyty polegają na adaptacji dziecka w gabinecie, wykonaniu prostych, nieinwazyjnych, profilaktycznych zabiegów tj. fluoryzacja, impregnacja, ozonowanie zębów mlecznych czy lakowanie zębów stałych, a w razie potrzeby ich leczenie. Dziecko może zostać skierowane na konsultację ortodontyczną np. kiedy lekarz prowadzący stwierdzi wadę zgryzu, czy szkodliwe nawyki, a także periodontologiczną np. na podcięcie patologicznego przyczepu wędzidełka wargi lub języka.

Stworzyliśmy Klinikę Uśmiechu właśnie z myślą o najmłodszych aby zapewnić im od początku właściwą opiekę nad zdrowiem i higieną jamy ustnej na najwyższym poziomie oraz zespół specjalistów, dzięki któremu poradzimy sobie z każdym problemem.