Stomatologia Wieku Starszego
Chorzów | Śląsk

Klinika Uśmiechu Stomatolog Chorzów / Stomatologia Wieku Starszego
stomatologia wieku starszego

Stomatologia

Stomatologia wieku starszego

U osób starszych wraz z upływem lat zachodzą zmiany w organizmie, które wymagają innego traktowania także w zakresie zdrowia jamy ustnej.
Razem z powstawaniem zmian fizycznych obserwujemy również zmiany związane z psychiką. Wszystkie te zjawiska wpływają na zachowanie i zdrowie człowieka starzejącego się.

Najczęstsze formy leczenia stomatologicznego osób starszych to profilaktyka, leczenie i rehabilitacja stomatologiczna oraz protetyczna. Bardzo ważna jest także diagnostyka częstych u osób starszych ognisk zakażenia w jamie ustnej, które stanowią bezpośrednie zagrożenie zdrowia a nawet życia ze względu na mniejszą odporność tej grupy Pacjentów w stosunku do osób młodych (nie obciążonych innymi schorzeniami, lekoterapią, itp.).

Podczas leczenia osób starszych napotykamy na większe trudności związane z ogólnym stanem zdrowia Pacjenta jak również zmianami w jego psychice i nawykami.
Sprawność ruchowa i umysłowa Pacjenta znajduje odzwierciedlenie w stanie zdrowia jamy ustnej. Zatem im mniej sprawny jest nasz Pacjent, tym większe szanse występowania chorób przyzębia, próchnicy oraz luk po utraconych zębach, a tym samym dłuższe i bardziej skomplikowane leczenie, najczęściej wielospecjalistyczne.

Lata badań nad Pacjentami w starszym wieku dały nam obraz występowania chorób przyzębia wynikającego z wydłużonym czasem życia. Właściwe dbanie o higienę jamy ustnej seniora sprawia, że wielu Pacjentów do późnego wieku zachowuje swoje zęby. Uważamy więc, że leczenie zmian próchnicowych oraz przywracanie funkcjonalności narządu żucia poprzez użycie protez dentystycznych poprawia ogólny stan zdrowia i zwiększa szansę na cieszenie się swoim uzębieniem przez wiele lat.