Bonding
Chorzów | Śląsk

bonding chorzow slask

Stomatologia

Bonding

Co to jest bonding?

Bonding – zwany także remodelingiem lub licówką kompozytową bezpośrednią, jest tańszą aternatywą dla estetycznej odbudowy zębów pacjenta tradycyjnymi licówkami i koronami caramicznymi – porcelanowymi.

Co odróżnia bonding od tradycyjnych rozwiązań?

Bonding to odbudowa zęba BEZ WCZEŚNIEJSZEGO SZLIFOWANIA JEGO POWIERZCHNI LUB ZE SZLIFOWANIEM uzgodnionym z lekarzem wg indywidualnych potrzeb pacjenta. Zabieg ten zwany jest bezpośrednią odbudową kompozytową zęba ponieważ lekarz po prostu nakłada materiał kompozytowy na ząb pacjenta.

To nowoczesny i innowacyjny, a przede wszystkimi bezbolesny sposób pozwalający na natychmiastową zmianę wyglądu zębów.

Jakie są zalety takiej metody?

Brak konieczności szlifowania zębów lub szlifowanie ustalone z pacjentem, przez co zaliczamy go do metod addycyjnych – cały proces implementacji materiału odbywa się na powierzchni zębów pacjenta, jest znacznie krótszy niż w przypadku tradycyjnych licówek. Bonding można wykonać na 1 wizycie.
Materiał kompozytowy nakładany jest na zęby bez wcześniejszej ingerencji w ich naturalną strukturę. Cały zabieg jest odwracalny. Bonding można z czasem wymienić, zamienić lub całkowicie zdjąć z powierzchni zębów. To wszystko również na 1 wizycie! W każdym momencie pacjent może wrócić do naturalnego wyglądu swoich zębów.
Dla większości osób, które decydują się na zabieg, najważniejsze jest bezbolesne przeprowadzenie leczenia zęba. Sam bonding nie wymaga nawet znieczulenia miejscowego.
Serwis bondingu z czasem jest prosty i odbywa się na 1 wizycie czyli bez konieczności dodatkowych wizyt i ponownego wytworzenia jak w przypadku korony czy licówki porcelanowej. Gwarancja udzielana jest na rok.

Jakie są więc wady?

Bonding nie jest tak trwały jak odbudowy porcelanowe. Utrzymuje się na zębach tak jak wypełnienia, w dobrej kondycji do 5lat (w zależności od higieny pacjenta, zgłaszania się na wizyty kontrolne, ewentualne korekty oraz od prawidłowości zgryzu pacjenta i noszenia zalecanych szyn relaksacyjnych). Zarejestrowaliśmy jednak w klinice przypadki noszenia bondingu już 11lat!

W niektórych przypadkach tj duże starcie zębów, zaciskanie i zgrzytanie zębami, nawyki indywidualne pacjentów – awarie w formie uszczerbienia odbudowy zdarzają się niestety częściej.

Bonding jest także mniej estetyczny i higieniczny od porcelany, jednakże na rynku pojawiają się coraz nowsze kompozyty (materiały do tej metody) dając coraz lepsze efekty estetyczne tj polerowalność, naturalność odbudowy, a przy dobrej higienie domowej pacjenta i zgłaszaniu się na higienizacje profesjonalne w gabinecie co 3 miesiące w pierwszym roku i co pół roku w latach następnych – chyba ze lekarz zaleci inaczej (są to także warunki konieczne gwarancji).

Czy bonding zmieni kolor?

Przy zastosowaniu się do zaleceń lekarza i po dobrym wybraniu kompozytu NIE ma możliwości ZMIANY JEGO KOLORU, chyba że pacjent nieodpowiednio, bądź nie oczyszcza zębów z kamienia, osadu i płytki nazębnej.

Kiedy zdecydować się na bonding ?

Jeśli uważamy, że nasz uśmiech, a przede wszystkim zęby nie są idealne a nie chcemy czekać długo na oszałamiający i kosztowny rezultat leczenie to metoda bez szlifowania będą idealnym rozwiązaniem. Kiedy w naszym uzębieniu występują nieestetyczne przerwy to dzięki bondingowi możemy zamknąć szpary międzyzębowe. Niekorzystny kształt i kolor zębów – i z tym problemem poradzi sobie odbudowa kompozytowa. Bonding to też doskonałe rozwiązanie, jeśli chcemy uzyskać efekt trwałego wybielenia zębów tzw „Hollywood Smile” bo np efekt zabiegu standardowego wybielania jest dla nas zadowalający

Jak przygotować się do zabiegu?

Krok 1 - przed zabiegiem

zalecamy BEZPŁATNĄ TELEKONSULTACJE i/lub konsultacje stacjonarną

Krok 2 - w dniu zabiegu

zalecamy profesjonalną higienizację zębów, czyli usunięcie kamienia i osadu oraz w razie stwierdzenia próchnicy wykonanie wypełnień
Zabieg można wykonać na dowolnej liczbie zębów!
Zabieg można opłacić poprzez Mediraty

Z jakimi problemami poradzimy sobie dzięki tej metodzie?

żółta barwa zębów, chęć znacznego i jednolitego wybielenia zębów, nieefektywne zabiegi wybielania w przeszłości
niejednolita, struktura tkanki, plamy i przebarwienia na zębach
ubytki z próchnicą
stare wypełnienia zupełnie niedopasowane kolorem
starcie zębów górnych i dolnych
uszczerbienia brzegów siecznych
duże przerwy między zębami tzw diastema
krzywe zęby aby skorygować ich kształt i ustawienie – prostowanie bez aparatu (kwalifikacji dokonuje lekarz na konsultacji)

Wybór koloru bondingu

 1. Wybór koloru licówki kompozytowej należy tylko i wyłącznie do pacjenta, ponieważ zależy od jego gustu, oraz indywidualnych oczekiwań efektu który chce osiągnąć.
 2. Wskazany jest kolor naturalny ale często pacjenci wybierają kolory dając efekt wybielania lub po prostu śnieżnobiałe.
 3. Należy zwrócić uwagę na barwę (ciepłą i zimną) i dobrać ją do karnacji, urody
 4. Kolor bondingu dobiera się w świetle naturalnym i sztucznym.
 5. W metodzie bezpośredniego nakładania kompozytu tzw bondingu można wcześniej po prostu przymierzyć kompozyt na zęby, oraz na początku wykonania przed położeniem materiału na pozostałe zęby, pokazać pacjentowi gotowy efekt pierwszego zęba do ostatecznego zatwierdzenia.
 6. Lekarz przedstawia możliwości wyboru koloru opierając się na 3 obecnie panujących tendencjach:
  • I kolor naturalny dopasowany do pozostałych zębów
  • II kolor jaśniejszy – licówka wygląda podobnie do mocno wybielonych zębów
  • III kolor biały tzw śnieżnobiały, sztuczny
   Wszystkie warianty można odpowiednio charakteryzować czyli odtwarzać strukturę powierzchni zębów i naturalne cieniowanie (np przezierność brzegu siecznego) najczęściej jednak wariant I i II pacjentki wybierają jako pokrycie jednolite.
 7. Można także na podstawie fotografii bondingu pokazać pacjentowi gotowe efekty wykonania w danej tendencji i omówić różnice pomiędzy naturalnym odtworzeniem morfologi zęba a wykonaniem licówki kompozytowej jednolitej w jasnym kolorze.

Jaka jest cena bondingu?

Ceny bondingu wahają się od 350 nawet do 1500zł. Średnia wynosi 770 do 800zł. Przy niskiej cenie radzimy zapytać od jak dawna lekarz wykonuje zabieg, poprosić o udokumentowane przypadki kliniczne – zdjęcia przed i po oraz zapytać o rodzaj kompozytu.

Dobra jakość takiej usługi może okazać się wątpliwa. Z kolei mocno wygórowana cena wcale nie poprawi jakości odbudowy i często jest po prostu mylnie interpretowana.

Bonding

Zobacz efekty bondingu

W Klinice Uśmiechu lek. dent. Kamila Wróblińska – Lewkowicz wykonuje bonding od kilkunastu lat. Uczestniczy regularnie w szkoleniach dotyczących tej metody. Osobiście testuje od lat dostępne na rynku kompozyty w tym nowości. Posiada dużą wiedze i praktykę, którymi dzieli się w mediach społecznościowych i na blogu w formie informatora dla pacjentów.

Często wspomina: „metodę tę stosowałam kiedy nie była jeszcze znana na polskim rynku, teraz ogromnie cieszę się że bonding został doceniony przez pacjentów i innych lekarzy, z którymi mogę podzielić się swoim doświadczeniem.”

#
$