Ortodonta Chorzów

Wada zgryzu to nie tylko „krzywo ustawione zęby” i „brzydki profil twarzy, czy uśmiech”, stanowiące źródło kompleksów oraz dyskomfort psychiczny pacjenta. Wada zgryzu to bardzo poważne w konsekwencjach, a niestety często lekceważone „zaburzenie kostne” w obrębie odcinka szczękowego twarzoczaszki. Zaburzenie rzutujące na czynność tego odcinka, jego bliższej i dalszej okolicy a nawet całego organizmu.

Nieprawidłowości te wpływają na:

Korektę nieprawidłowego zgryzu możemy dokonać za pomocą aparatów ortodontycznych. Na leczenie za ich pomocą decyduje się coraz więcej pacjentów gdyż aparaty stają się :

Stosujemy je u osób dorosłych i młodzieży z całym garniturem uzębienia stałego. Działają na zasadzie przenoszenia mniejszych sił niż aparaty ruchome i mogą być wykorzystane na przemodelowanie kości „dojrzałej”, czyli po okresie jej wzrostu.
Należą do nich:
Aparat stały metalowy (stalowy) – jak wskazuje nazwa składa się z metalowych (stalowych) zamków klejonych na zęby od strony zewnętrznej. Jest najtańszy, ale ze względu na rodzaj zamków, najmniej estetyczny, aczkolwiek jego oryginalność i atrakcyjność można zwiększyć wybierając kolorowe gumki na zamki. Istnieje możliwość wyboru z szerokiej gamy kolorystycznej gumek.
aparat na zębyAparat estetyczny (przezroczysty, kryształowy) jak wskazuje nazwa składa się z przezroczystych, a więc praktycznie niewidocznych zamków przyklejanych na zęby od strony zewnętrznej. Jest droższy od metalowego, ale bardziej estetyczny, przeznaczony dla pacjentów chcących jak najbardziej ukryć aparat.
Aparat samoligaturujący stalowy – składa się ze specjalnych samoligaturujących się zamków, dzięki którym można skrócić czas leczenia oraz zmniejszyć liczbę wizyt kontrolnych. Noszenie aparatu trwa zwykle ok 2 lat (w zależności od rodzaju wady zgryzu, którą leczymy). W przypadku tego rodzaju aparatu możemy ten czas skrócić nawet do roku i kilku miesięcy, a na wizyty umawiać się nie co miesiąc lecz co 2 – 2.5 miesiąca (istnieje więc możliwość leczenia pacjentów z zagranicy, którzy nie mogą sobie pozwolić na częste przyjazdy). Ponadto aparat jest bardziej higieniczny, łatwiej się oczyszcza, ponieważ przy tego typu zamkach odkłada się mniej nowych ognisk próchnicy w trakcie leczenia.
Aparat samoligaturujący estetyczny – działa na takiej samej zasadzie jak wcześniej opisany, a dodatkową zaletą jest to, że posiada estetyczne, przezroczyste zamki mniej widoczne na powierzchni zębów. Niestety jest droższy od wcześniej opisanych.
Aparat lingwalny (językowy) – ten aparat jako jedyny zakładany jest na wewnętrznej powierzchni zębów, przez co jest praktycznie niewidoczny. Aparat jest niestety najdroższy i ma najbardziej skomplikowaną budowę.

Stosujemy u dzieci do ok. 12 roku życia w przypadku uzębienia mlecznego i mieszanego (częściowo mlecznego i częściowo „wymieniającego” się już stałego). Działają one na zasadzie przenoszenia większych sił niż aparaty stałe i mogą być wykorzystane na przemodelowanie kości i ustawienie zębów w łuku w okresie przed i w czasie intensywnego wzrostu i rozwoju dziecka (wówczas kość jest najbardziej podatna na przemodelowanie a wada zgryzu leczy się łatwo i szybko.
Dziecko zakłada aparat głównie na noc i w zależności od potrzeby kilka godzin dziennie. Aparat wyjmuje się z jamy ustnej podczas jedzenia i mycia zębów – co pozwala zachować dobrą higienę. Na wizytę kontrolną trzeba zgłaszać się średnio raz na miesiąc aby lekarz mógł aktywować aparat. Aparaty ruchome dodatkowo korygują szkodliwe nawyki jak: wkładanie języka między łuki zębowe, ssanie kciuka itp.

NAKŁADKI CLEAR ALIGNER

nakładki clear alignerstanowią alternatywę dla aparatów stałych i ruchomych lecz mogą być stosowane tylko w przypadku prostszych wad zgryzu, głównie przy zaburzeniach zębowych. Są to miękkie, przezroczyste, dokładnie dopasowane do powierzchni zębów nakładki. Noszenie nakładek jest bezbolesne i niekłopotliwe. Można je zdejmować podczas jedzenia i mycia zębów.

 

ETAPY LECZENIA ORTODONTYCZNEGO

APARATY RUCHOME 1a. sama konsultacja (kiedy pacjent chce się dowiedzieć o rodzaju swojej wady zgryzu, metodach i czasie leczenia oraz przewidywanym przez lekarza rezultacie). Dla pacjentów, którzy chcą się wstępnie skonsultować. 1b. konsultacja ze szczegółowym planem leczenia i wyciskami pod modele diagnostyczne - modele szczęk j.w. ale stanowi jednocześnie wstęp do leczenia wg szczegółowego opisanego przez lekarza planu APARATY STAŁE 1a. sama konsultacja (kiedy pacjent chce się dowiedzieć o rodzaju swojej wady zgryzu, metodach i czasie leczenia oraz przewidywanym przez lekarza rezultacie). Dla pacjentów, którzy chcą się wstępnie skonsultować. 1b. konsultacja ze szczegółowym planem leczenia i wyciskami pod modele diagnostyczne - modele szczęk j.w. ale stanowi jednocześnie wstęp do leczenia wg szczegółowego opisanego przez lekarza planu

UWAGA

Przed konsultacją pacjent powinien wykonać 2 rodzaje zdjęć RTG: pantomograficzne cefalometryczne Jeżeli wcześniej wykonał tego typu zdjęcia, należy pamiętać, że mają one ważność max. do 1 roku. Najlepiej posiadać aktualne. Tylko lekarz stomatolog może wydać skierowanie na w/w rtg, co następuje zawsze po pierwszej wizycie – konsultacji. APARATY RUCHOME 2 oddanie aparatu/ów ruchomego pouczenie odnośnie higieny i jego noszenia oraz wizyt kontrolnych APARATY STAŁE 2 założenie aparatu/ów stałego pouczenie odnośnie higieny w czasie jego noszenia oraz wizyt kontrolnych








WIZYTY KONTROLNE

APARATY RUCHOME zwykle co miesiąc (uwaga! i tak indywidualnie zaleci lekarz!) koszt w zależności czy aparat jest założony na 1 czy na 2 łuki Patrz cennik – ortodoncja. APARATY STAŁE w przypadku aparatów klasycznych (metalowy i kryształowy) zwykle co miesiąc w przypadku aparatów samoligaturujących co 2 miesiące uwaga! I tak częstość i terminy indywidualnie zaleci lekarz! koszt w zależności czy aparat założony jest na 1 czy na 2 łuki. Patrz cennik – ortodoncja.











UWAGA

Przy leczeniu ortodontycznym najważniejsze jest zaangażowanie pacjenta i realizowanie planu leczenia.
Leczenie składa się z kilku etapów t.j.: konsultacja i wybór metody leczenia, założenie aparatu, wizyty kontrolne, zdjęcie aparatu i czas po zdjęciu, kiedy trzeba nosić
aparat retencyjny – utrzymujący wyniki osiągniętego rezultatu i przeciwdziałający jego utracie ( nosi się go zwykle połowę czasu noszenia danego aparatu).
Aparat retencyjny jest dodatkowo płatny.
Ponadto w zależności od zdiagnozowanej wady istnieje potrzeba noszenia aparatu na 1 lub 2 łuki zębowe, a czasami 2 czy 3 typów różnych aparatów o czym poinformuje lekarz.
Zarówno aparaty stałe jak ruchome są niewygodne, wymagają okresu adaptacji, czyli przyzwyczajenia się pacjenta. Noszeniu aparatu mogą towarzyszyć objawy bólowe o lekkim nasileniu przemieszczanych zębów, urazów mechanicznych błony śluzowej jamy ustnej – typu nadżerka – w miejscu przylegania zamka, a także incydenty typu odcementowanie się pierścienia czy zamka aparatu stałego, przez co PACJENT POWINIEN BYĆ W STAŁYM KONTAKCIE Z GABINETEM.
Należy realizować terminy wymaganych wizyt i stosować się do zaleceń lekarza.
Pamiętajmy także iż przed założeniem aparatu całe uzębienie powinno zostać odpowiednio przygotowane:
– wszystkie zęby ze stwierdzoną próchnicą wyleczone
usunięty kamień i osad nazębny
– usunięte korzenie zębów, które już nie możemy wykorzystać do leczenia protetycznego
– sprawdzone i skonsultowane zęby leczone kanałowo oraz częściowo czy całkowicie zatrzymane zęby ósme.
A w trakcie leczenia ortodontycznego kiedy higiena ulega pogorszeniu, częściej – nawet co 3 miesiące powinien być wykonywany przegląd uzębienia celem wykluczenia powstania nowych ognisk próchnicy.
Także po leczeniu w zależności od stopnia higieny utrzymywanej przez pacjenta i na skutek pojawienia się miejscowych odwapnień, czy ognisk próchnicy w miejscach noszenia aparatu zalecana jest profesjonalna fluoryzacja w gabinecie.
Pamiętajmy jednak, że warto, gdyż efektem jest przywrócenie prawidłowych warunków w narządzie żucia i jego najbliższej okolicy a więc zapewnienie sobie odpowiedniego stanu zdrowia i higieny jamie ustnej, a także pięknego, zadbanego uśmiechu i harmonii rysów twarzy poprawiających naszą samoocenę i zapewniających komfort psychiczny.